Krótka historia Megawet PDF Drukuj Email

"Megawet" to Lecznica dla Zwierząt o ciekawej historii...

Właściciel, założyciel i główny lekarz Lecznicy "Megawet" to lekarz weterynarii o dużym doświadczeniu i szerokiej wiedzy. Zaczynał jako młody lekarz w Instytucie Farmakologii i PAN Instytucie Parazytologii w Warszawie. To co dziś odróżnia "Megawet" od innych lecznic to lata praktyki i doświadczenie  nabyte w pracy z niezwykle licznymi gatunkami zwierząt. Zbyszek Krzywicki rozpoczynał swoją pracę w weterynarii klinicznej w 1982 roku w dość szczególnym miejscu jakim była baza Zjednoczonych Przedsiębiorstw Rozrywkowych "Cyrk Polski" w Julinku pod Warszawą. Tutaj też przez wiele lat funkcjonowało jedyne w Polsce Studium Cyrkowe szkolące artystów cyrku. Firma była państwowa i zamożna, artyści polscy i nasze zwierzęta pracowali na arenach niemal całego świata.  Po roku pracy na stanowisku lekarza weterynarii, doktor Krzywicki objął funkcję kierownika Lecznicy Weterynaryjnej, a póżniej również szefa sekcji tresur w całym przedsiębiorstwie. Był odpowiedzialny za zdrowie i nadzór nad żywieniem kilkuset zwierząt jakimi dysponowały wówczas wszystkie cyrki w Polsce. Do jego codziennych czynności należała zatem opieka nad różnorodnymi zwierzętami cyrkowymi,  także nad tymi najdziwniejszymi, egzotycznymi i rzadko spotykanymi gatunkami.  Były tam m.in. lwy, tygrysy, pantery, pumy, jaguary, małpy, niedźwiedzie, wielbłądy, zebry, uchatki, lwy morskie, papugi, gołębie, strusie, ponad 120 koni, mnóstwo psów, koty i wiele innych zwierząt. Szczególnym zainteresowaniem doktor obdarzył chyba najrzadziej występujące w Polsce zwierzęta - słonie. Było ich tam wtedy dziesięć, najliczniejsza grupa słoni w Polsce. To im poświęcił wiele czasu, obserwacji i prac naukowych. Szczególnie w tej dziedzinie weterynarii, zarówno w Polsce jak i na świecie, doktor Krzywicki jest szanowanym autorytetem i konsultantem. 

Zarówno kiedyś, jak i dziś prywatni już właściciele cyrków uważają go za "swojego doktora". Pomimo zmian organizacyjnych obsługuje on prawie wszystkie większe cyrki w Polsce zajmując się ich zwierzętami - jest lekarzem "Cyrku Zalewski". Współpracuje też z innymi agencjami artystycznymi -zajmuje się zdrowiem zwierząt i kwestiami formalnymi związanymi z transportem, obrotem, ochroną, przestrzeganiem międzynarodowych konwencji...Jest konsultantem kilku ogrodów zoologicznych. W roku 1996, brał udział w pracach podkomisji sejmowej przy powstajacej pierwszej w Polsce Ustawie o Ochronie Zwierząt. Na zaproszenie Stowarzyszenia Ekoligicznego GAJA z Bielska Białej referował temat "Zwierzęta w tresurze Cyrkowej". Na prośbę Głównego Lekarza Weterynarii RP przygotowywał szczegółowe monografie zachowań zwierząt nieudomowionych w przypadku wydostania się ich poza własne terytorium. Był wykładowcą na wszystkich trzech dotychczasowych edycjach specjalizacji z Chorób zwierząt nieudomowionych dla lekarzy wet. Obecnie jako polski lekarz weterynarii uczestniczy w spotkaniach ECA (European Circus Associacion) organizacji stowarzyszającej właścicieli cyrków w Europie. 

Kiedy w 1995r. ZPR S.A Impresariat Artystów Cyrku w Julinku zakończył prywatyzację i ostatnie zwierzęta odeszły do prywatnych cyrków, zaprzestano w bazie cyrkowej w Julinku działalności rozrywkowej, zniknęły Ośrodek Jazdy Konnej i Małe ZOO Zwierząt Krajowych, które stworzył i prowadził doktor Krzywicki. Równolegle od ponad dwóch lat prowadził  własną praktykę - początek obecnego Megawet. "Mega" w nazwie zostało dedykowane ulubionym słoniom i dalszym badaniom nad ich chorobami. Pierwszą lokalizacją lecznicy było - pobliskie rozproszonym artystom treserom i kilku powstałym prywatnym bazom cyrkowym - Błonie. Wkrótce też po zakończeniu pracy w Julinku otworzył kolejną placówkę w Milanówku. Początkowo była to filia lecznicy w Błoniu, która znajdowała się przy ulicy Spacerowej. Następnie wynajęty został większy lokal przy ul. Grudowskiej. W tym czasie rozpoczęła się współpraca z doktor Grażyną Polańczyk. Po kilku latach, w 2001 roku udało się przenieść lecznicę do własnego lokalu, obecnej lokalizacji przy ul. Sportowej 3a w Milanówku. Dało to możliwość znacznego rozwoju co w konsekwencji pozwoliło pozostać już tylko tutaj - w Milanówku. Miejsce jest doskonale znane większości klientów z cyrków, którzy docierają tu z daleka. Cieszy też fakt, że mimo istniejącej  konkurencji i pewnej odległości oraz upływu lat od likwidacji placówki w Błoniu, wciąż przyjeżdżają właściciele zwierząt ze swoimi pupilami z Błonia i pojawiają się nowi. Wypracowana dobra marka Lecznicy "Megawet" dociera również o wiele dalej, dlatego często gościmy w Milanówku klientów z bardzo oddalonych miejscowości. Szczególnie cieszy nas fakt pojawiania się klientów, którzy mimo korków i ogromnej konkurencji przyjeżdżają z Warszawy, aby w Milanówku zapewnić  leczenie swoim podopiecznym lub skonsultować dotychczasowe. Pamiętamy jednak o tym, że jest tu głównie prowadzona działalność na rzecz ochrony zdrowia zwierząt z Milanówka i okolicy.


Obecnie zespół  Lecznicy "Megawet" to troje lekarzy weterynarii:
Zbigniew Krzywicki
Agnieszka Rakowiecka
Justyna Kopińska

Izabela Matysiak - pomoc techniczna

Przez wiele lat z naszą lecznicą związana była zawodowo Pani doktor Grazyna Polańczyk. Jest Ona doskonałym fachowcem, ma wielkie doswiadczenie jako kynolog i długoletni hodowca psów rasowych, jest włascicielką renomowanej w Polsce i zagranicą Hodowli Psów przyd."MILLEFIORI", hoduje kilka dość oryginalnych ras cenionych wysoko psów.

Agnieszka Rakowiecka jeszcze w czasie studiów odbywała w lecznicy Megawet praktyki poznając specyfikę pracy tutaj i ucząc się zawodu już po studiach na stażu. Po ukończeniu stażu rozpoczęła pracę w zaprzyjaźnionej lecznicy w Warszawie skąd po półtora roku powróciła jako lekarz weterynarii do nas, do Milanówka. Obecnie jest już po ukończonej specjalizacji z chorób psów i kotów, którą odbyła na Uniwersytecie Warmińsko Mazurskim w Olsztynie. W połowie roku 2012 do naszego zespołu dołączyła lekarz wet. Justyna Kopińska, która praktykuje w zawodzie od dwunastu lat i specjalizowała się także w chorobach psów i kotów.

Markę naszej  lecznicy staramy się budować  w oparciu o wiedzę, umiejętności, doświadczenie i uczciwość. Zawsze za podstawowy cel w Megawet stawiana jest pomoc zwierzęciu i jego właścicielowi w kłopocie jakim jest choroba jego ulubieńca. Staramy się, aby każdy klient wiedział na ile to możliwe, co dokładnie dolega zwierzęciu, jakie są perspektywy i planowane leczenie. Czasem niestety musi usłyszeć, że stan zwierzęcia nie daje szans na poprawę. Ta zła wiadomość jest jednak ważnym dowodem otwartości i uczciwości w relacjach z klientami - nie muszą się oni obawiać o przeciągane, kosztowne leczenie, które nie ma szans na dobre rezultaty. Szczęśliwie starania i doświadczenie zespołu Lecznicy "Megawet" pozwalają w większości zaradzić najgorszym problemom i dlatego złe wiadomości przekazywane są rzadko.

Poza poradnictwem internistycznym i profilaktyką wykonuje się tutaj większość zabiegów chirurgicznych, niektóre bardzo rzadkie. Elektrokoagulator i aparat do krioterapi wspomagają drobniejsze zabiegi. Wyposażenie w aparaturę RTG, USG, EKG, itp urządzenia zapewnia odpowiednią diagnostykę na miejscu. Badania laboratoryjne krwi, kału czy skóry wykonujemy także na miejscu w naszej lecznicy.

Megawet działa bez większej reklamy. Dzięki swojej pracy cieszymy się zaufaniem i zadowoleniem wielu klientów, co jest powodem naszej zawodowej satyswakcji.